Rahim Filmi Çekimi

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Rahim filmi bir diğer adıyla HSG (Histerosalpingografi) yani, rahim boşluğu görüntülemek içi tercih edilen bir yöntemdir.

Bu görüntüleme yönteminde; rahimdeki tüplerde söz konusu bir, tıkanıklık, darlık ve genişleme gibi sorunları gözlemlemek için kullanılır.

Rahim filminde asıl amaç; rahimin şekli, rahim boşluğuyla ilgili kalıtsal olarak kaynaklı sorunların tespit edilmesi ya da myom-polip gibi sonradan meydana gelen ve kısırlığa yol açabilecek sorunların tespiti, özellikle de düşük-kürtaj sonrası çok sık görülen yapışıklıkların saptanmasıdır.

Günümüz tıbbının geliştirmiş olduğu son teknoloji cihazlar ile bu film, ağrısız ve acısız bir şekilde çekilebilmektedir. Bu görüntüleme yöntemi aynı zamanda tüp bebek ya da aşılama tedavilerine başlanmadan öncede yapılmaktadır.

Rahim içerisindeki tüplerin ve rahim boşluğunun kontrast madde verilerek radyografik yöntemlerle incelenmesiyle beraber gerçekleştirilmektedir.

Rahim Filmi Ne İçin İstenir?

HSG; kısırlık, düşük, kapalı kanal, kanser gibi rahimde oluşabilecek tüm sağlık sorunlarını tespit etmek amacıyla kullanılır. Rahim tüpleri kapalı bir kadının, gebe kalma ihtimali normal bir bireye göre daha azdır. Bu nedenle; hamilelik için olumsuzluk yaratan bir durumu önceden tespit edebilmek için rahim filmi çekilmektedir.

Bunun neticesinde de, hangi tedavi yönteminin kullanılacağı belirlenerek anne adayının gebe kalabilme ihtimali arttırılacaktır.

Sohbete başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
web tasarım izmir web tasarım ajansı homeopat rita kaya akustik sünger izmir