Tüp Bebek – CİP Bebek

Tüp Bebek CİP Bebek

Yardımcı üreme metotlarında kullanılacak olan ve gitgide yaygınlaşan “çip bebek” yani mikro çipli tüp bebek tedavisi, sperm seçme yöntemini değiştirerek gebelik şansını artırmaya yönelik bir işlemin tüp bebek tedavisinde uygulanmasıdır.

Günümüzde çoğu çift, doğal yollardan bebek sahibi olamamakta ve altta yatan sebeplerin araştırılması için doktora başvurmaktadır. Akabinde yapılan bir dizi tetkik, gebeliğe engel teşkil eden sorunun bazen kadında, bazen erkekte, bazense her ikisinde birden olduğunu ortaya koymaktadır.

İnfertilite (kısırlık) olarak isimlendirilen, doğal yollardan gebelik elde edilemediğinde, çiftlerin ebeveyn olabilmeleri adına bir dizi yöntem geliştirilmiş ve uygulana gelmiştir.

Hangi yöntemin uygulamaya alınacağı konusunda karar verilirken altta yatan kısırlık nedeni ve kısırlık boyutunun beraberinde yaş, yaşam biçimi ve kişilerin tedavilere cevap verme hızı vb. Kriterler göz önünde bulundurulur.

Çip Bebek Yöntemi Nedir?
Bebek sahibi olmayı isteyen her bireyin öyküsü, yaşam standardı ve kişisel özelliği birbirinden farklı olduğundan kısırlık söz konusu olduğunda her çift için başarıyı getiren yöntem farklıdır. Öte yandan nedeni bilinmeyen kısırlıklar da bütün dünyada yaygın olarak görülmektedir. Hâl böyle olunca farklı senaryolarda da gebe kalınabilmesi adına gün geçtikçe farklı yöntemler geliştirilmekte ve uygulanmaktadır.

Çip bebek yöntemi de bu çerçevede geliştirilmiş, infertilite (kısırlık) problemi yaşamakta olan çiftlere özel yardımcı üreme tedavileri olan tüp bebek ve aşılama kapsamlarında sperm seçmek için kullanılacak olan bir yoldur. Erkekte kısırlık sebepleri değişken olsa da en yaygın görülen sebepler spermin sayı, hareketlilik ve morfoloji açısından yeterli olmamasıdır.

Menideki spermler, sayıca azsa, hareketli değil ise veya morfolojik açıdan arızalıysa yumurtayı doğal yoldan kolaylıkla dölleyemez. Bu durumda da çip bebek yöntemi gibi üremeye destek veren tedavi metotları devreye girer. Çip bebek yönteminin işlevi, yumurtayı dölleyebilecek kapasiteye sahip spermlerin, dölleyemeyecek olanlardan (kalitesizlerden) ayrıştırılması ve yanı sıra tüp bebek tedavisinin uygulanması sureti ile gebe kalma şansının artırılmasıdır.

Ağırlıkla erkek kısırlığında tercih edilen bir yöntem olsa da farklı sebeplerden kaynaklı kısırlık problemlerinin varlığında da çip bebek tedavi yöntemine başvurulabilmektedir. Örneğin, gebelikler düşükle sonlanıyorsa veya tekrarlanan tüp bebek tedavilerinde başarı elde edilememişse çip bebek yönteminden yararlanılabilir, böylece gebe kalma şansı artırılabilir.

Mikroçip Tüp Bebek Tedavisi Avantajları
Başta erkek nedenli kısırlıkta, bozuk DNA’lı spermler saf dışı bırakılır ve böylece yüksek nitelikli embriyolar elde edilerek bozuk spermlerin neden olduğu düşükler ile başarısız döllenmeler engellenir; DNA’sında hasar bulunan spermler ayıklanabildiği için sağlığı tehdit edecek unsurlar da ortadan kaldırılır. Özetle, dünyaya daha sağlıklı bir bebek getirilmesine olanak sunar. Tüp bebek tedavisi süresince yapılacak denemelerin sayısı azalır; böylece maddi ve manevi kazanç sağlanır.

Mikroçip Tüp Bebek Nasıl Yapılır?
Her mikro çip tüp bebek tedavisi kapsamında atılacak ilk adım, anne ve baba adaylarının genel sağlık taramalarının detaylı bir biçimde yapılmasıdır. Mikro çip tüp bebek tedavisine engel bir durum söz konusu değil ise bayanın yumurta sayısını artırmak adına uygun hormon tedavisine başlanır.

Burada amaç, yeterli ve nitelikli yumurta sayısına ulaşmaktır. Erkekteki spermler de mikro çipler DNA’sı bozuk spermler ve DNA’sı bozuk olmayan spermler olmak üzere ayrılır. Teknik, vücudun doğal işleyişini taklit etmek sureti ile bu ayrıştırma işlemini başarı ile yapar.

Kadından toplanan yumurta, erkekten daha öncesinde toplanarak ayrıştırılmış olan hasarsız spermlerle laboratuvar ortamında döllenir. Akabindeki tedavi süreci, klasik tüp bebek aşamaları ile aynıdır: Embriyo, blastokist evresinde (işlemi takiben 5’inci günde) annenin rahmine nakliye yapılır. Embriyo transferinden 12 gün sonra bebeğin rahimde tutunup tutunmadığı, yapılan gebelik testleriyle belirlenir.

Mikro çipli tüp bebek yöntemi, klasik tüp bebek yönteminin aşamalarından geçiyor olsa da aradaki fark, klasik tüp bebek tedavisinde toplanan tüm spermlerin, mikro çipli tüp bebek tedavisinde ise yalnızca hasarsız spermlerin yumurtayı döllenmesidir.

Diğer bir deyişle çip bebek yöntemini klasik yöntemden ayıran fark, sperm seçme yöntemini değiştirerek gebelik şansını artırmasıdır.

Sohbete başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
web tasarım izmir web tasarım ajansı homeopat rita kaya akustik sünger izmir